Pozemek na ostrově Sumba

Pozemek na ostrově Sumba v Indonésii

Bezkonkurenčně nejlepší pozemek na ostrově Sumba v Indonésii, skvělá investiční příležitost. Nachází se v oblasti Sumba Barat, Nihiwatu, přímo na pláži Watukarere – nejlepší surfovací pláž na ostrově. Příroda v této oblasti je dosud nedotčená civilizací a nabízí úchvatnou krásu ostrova Sumba. Pozemek je osázen kokosovými palmami, ze severní části je obklopen rýžovištěm a jižní část parcely navazuje přímo na bílou písčitou pláž.

Poloha pozemku se dokonale hodí pro výstavbu luxusního letoviska nebo soukromé vily. Je to jediný volný pozemek na prodej v této oblasti. Všechny ostatní pozemky v okolí jsou pronajaty resortem Nwt, který byl oceněn nejlepším hotelem světa. Uskutečněte své sny na tomto rajském místě, na jedné z nejlepších surfových pláží světa. 

Vlastnictví Free hold.


Excellent Investment-Unbeatable Best Land on Sumba Island for Sale 

Location: Sumba Barat, Indonesia, directly on the Watukarere beach – the best surf beach on the island of Sumba. 

According to legends, Sumba’s ancestors, the ‘Marapu,’ landed on this beach centuries ago. On this place, the Marapu spirit continues to exist until the present and its protecting the way of life and attracting custodians whom honor and carry forth the heritage and stories of the Sumbanese people.

The nature in this area is serene, still untouched by civilization and shares the breathtaking beauty of Sumba Island, precisely for those who can appreciate it. 

This land is planted with coconut palms, the northern part of the property is surrounded by rice paddies serving as a natural habitat and the southern part of the plot links directly to the white sandy beach. 

This location is perfectly suited for the construction of a luxury resort or a private villa. It’s the only independent parcel available for sale in this area. All other land nearby is leased by a Nwt resort, which was once rated the world’s best hotel. 

There is no other land free for sale in this location, because all of the land nearby are leased.