Nemovitosti prudce klesají

Realizované ceny nemovitostí prudce klesají
(Statistika realizovaných prodejů v r. 2022 a výhled do roku 2023)

V březnu loňského roku dosáhly ceny nemovitostí v České republice svého vrcholu. Od té doby ceny nemovitostí napříč Českem stále klesají. Pryč je doba aukčních prodejů a zůstane to tak s největší pravděpodobností po celý rok 2023. Obrat trhu způsobilo především zdražení hypoték a vysoká inflace. Ubylo zájemců a nemovitosti k prodeji se tak hromadí na realitních portálech.

Situaci můžeme shrnout v níže uvedeném přehledu pomocí několika grafů:

V celé České republice bylo někdy na přelomu března a dubna roku 2022 dosaženo stropu cen bytů, který činil v průměru 79 tisíc Kč za m2. Od té doby ceny prudce klesají a ve 4. čtvrtletí činila průměrná cena 64 tisíc Kč za m2To znamená pokles o 19 %.

I v užším centru Prahy začaly ceny ve 3. a 4. čtvrtletí klesat vysokým tempem. Nejvyšší mediánová cena za m2 ve 2. čtvrtletí činila 144 tisíc Kč za m2. Ve 4. čtvrtletí již mediánová cena činila 128 tis. Za půl roku tak došlo k poklesu o 11 %. To se týká cihlových domů ve čtvrtích Podolí, Smíchova, Dejvic, Holešovic, Karlína, Žižkova, Vinohrad, Nového Města, Vyšehradu a dalších.

Poklesy cen v jednotlivých regionech jsou velmi podobné. Malé odchylky jsou pouze v okolí Prahy a Brna-venkova. V Praze klesly ceny ve 4. čtvrtletí oproti 2. čtvrtletí v průměru o 13 % a v Brně o 16 %.

Podíváme-li se blíže na měsíční údaje v Praze, zjistíme, že ceny od března letošního roku vytrvale klesají. V únoru bylo dosaženo nejvyšší průměrné prodejní ceny 127 tisíc Kč za m2, zatímco v prosinci byly uzavřeny prodeje v průměru za 97 tisíc Kč za m2, což představuje pokles o 23 %.

Vrcholu průměrných cen v celé ČR bylo dosaženo v červnu, a to 82 tisíc Kč za m2. V prosinci tento průměr klesl na 61 tisíc Kč za m2. To představuje pokles průměrných cen o 26 %.Informace a data čerpány ze systému Valuo.cz a sítě RE/MAX, grafy zpracoval Iztok Toplak

vydáno 15. února 2023