Bude bydlení v Česku levnější?
Už několik let se na našem realitním trhu mluvilo o tom, jak nedostatečná nabídka a vysoká poptávka tlačí prodejní ceny bytů nahoru. A dva „Covidové“ roky ceny vystřelily ještě více. Co se děje na realitním trhu v letošním roce ?
Jak realitní makléři, tak i ekonomové se shodují na tom, že ceny za nemovitosti se dostaly na své maximum a nyní by měl přijít několikaletý pokles. V mezinárodním srovnání patříme mezi země, které jsou nejvíc ohrožené prasknutím realitní bubliny. Pokud by k pádu cen realit v Česku došlo, mohlo by to podle některých ekonomů zlevnit nemovitostí o 10 až 15 procent.
Ceny za bydlení byli v Česku ještě v březnu 2022 na rekordní úrovni. Pořídit si vlastní nový byt například v Praze vyšlo na více než 136 tisíc za metr čtvereční. Průměrný byt o rozloze 70 metrů čtverečních tak vyšel na 9,5 milionu korun. Ve druhém čtvrtletí letošního roku již jsme zaznamenali pokles prodeje, který způsobilo především prudké zvýšení úrokových sazeb a horší dostupnost hypoték, ale i vysoká inflace, zdražování stavebních materiálů a především obavy lidí ze zvyšování cen energií. To vše vede k rychlému nárůstu poptávky po nájemním bydlení. Na nájemní trh navíc vytváří tlak ještě uprchlická vlna vyvolaná válečnými událostmi na Ukrajině.
Očekáváme tedy i další růst nájemného a předpoklad je, že zdražení bude kopírovat inflaci.
Developeři proto začínají přelévat svůj byznys z výstavby bytů k prodeji na ty nájemní. Reagují na dobu historicky nejhorší dostupnosti vlastního bydlení i na příliv lidí z Ukrajiny. Chtějí se dlouhodobě zaměřovat na budování tří zásadních forem bydlení – vlastnického, družstevního, a právě nájemního. Z posledních statistik uzavřených obchodů tedy vyplývá, že ceny nájmů se zvyšují a růst prodejních cen se zastavil. Aukce se objevují spíše jen výjimečně, kupující, kteří disponují vlastními prostředky, vyčkávají. Zvyšuje se počet nabízených nemovitostí.
Zda opravdu dojde k poklesu prodejních cen nám ukáží až další měsíce.
Ráda vás uslyším :-)
vydáno 2. srpna 2022